VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego
2008-05-21

W dniach 25 – 31 maja b.r. odbędzie się VIII Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego.

Podczas Konkursu odbędą się przesłuchania w wielu sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, fortepian na dwa fortepiany i duet fortepianowy na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu oraz zespół kameralny – będziemy gościć więc przedstawicieli wielu rozmaitych specjalności instrumentalnych.

Komisja konkursowa po dokonaniu wstępnej selekcji merytorycznej dopuściła do udziału w Konkursie ponad stu młodych wykonawców. Będą to przedstawiciele szkół muzycznych z różnych regionów Polski, a także z zagranicy. W poprzednich edycjach konkursu gościliśmy przedstawicieli z Estonii, Ukrainy, Białorusi, Portugalii, w tym roku oczekujemy przybycia młodych artystów z Rosji, Łotwy, Gruzji i dalekiej Islandii.

Do Jury zostali zaproszeni wybitni muzycy i pedagodzy, wśród nich najwybitniejsza polska pianistka, laureatka Międzynarodowego konkursu im. Fr. Chopina Profesor Akademii Muzycznej w Warszawie Pani Regina Smendzianka, która będzie pełnić rolę Honorowej Przewodniczącej Jury. W gronie Jurorów powitamy m.in.: profesora AM w Warszawie Jerzego Romaniuka – wybitnego koncertującego na całym świecie pianistę, profesor klasy skrzypiec AM Magdalene Szczepanowską, wybitnych wiolonczelistów prof. Piotra Hausenplasa i pierwszego koncertmistrza Filharmonii Narodowej w Warszawie Kazimierza Koślacza, któremu będzie towarzyszył w obradach sekcji zespołu kameralnego koncertmistrz Piotr Cegielski – wybitny skrzypek współpracujący z Nigelem Kennedy’m. Obowiązki jurorów pełnić będą również koncertujacą pianistka i kameralistka Swietłana Dumanska- Pinkosz, znakomita skrzypaczka Agata Sapiecha, znawczyni muzyki dawnej, a także laureat międzynarodowego konkursu pianistycznego we Francji Lucjusz Pinkosz. Także wybitni pedagodzy – metodycy, m.in. prof. Maria Niemira autorka ksiązki dla pianistów „Jak zdobyć, utrzymać i rozwijać technike pianistyczną” oraz prof. Bożenna Akertowicz wspierac będą prace jurorów.

Wśród uczestników Komitetu Honorowego są przedstawiciele instytucji kulturalnych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szkól muzycznych.

Przesłuchania konkursowe będą realizowane na instrumentach światowej klasy firmy „Schimmel”z siedziba w Hamburgu i „Vogel by Schimmel” z siedziba w Kaliszu. Firma „PianoEurope”, najwieksza fabryka fortepianów i pianin w tej części Europy zapewni instrumenty na czas Konkursu. Na nich będą ćwiczyć uczestnicy konkursowych zmagań przygotowując się do występów. Przesłuchania konkursowe będą odbywać się codziennie od godziny 10.00. w Sali koncertowej Centrum Izabelin.

Konkurs otworzy Koncert Inauguracyjny (25 maja, niedziela). Usłyszymy w nim dzieła patrona konkursu, naszego wybitnego kompozytora Juliusza Zarębskiego. Będzie to m.in. Kwintet fortepianowy g-moll – arcydzieło muzyki kameralnej XIX w., jeden z najwybitniejszych przykładów kameralistyki fortepianowej w polskiej i światowej literaturze muzycznej. Zabrzmią również jego dzieła na skrzypce, wiolonczele i fortepian. Wykonawcami będą jurorzy Konkursu oraz laureaci poprzednich edycji konkursowych. Koncert Laureatów odbędzie się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w dniu 31 maja o godz. 14.00.

Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosta powiatu Jan Żychliński, Burmistrz Łomianek Wiesław Pszczółkowski, Wójt Izabelina Witold Malarowski
Organizatorem jest Niepubliczna Szkoła Muzyczna o statusie szkoły publicznej w Łomiankach.
Patronat medialny: www.LOMIANKI.INFO.

Dodaj komentarz