IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego
2009-04-23

W dniach 24-31 maja 2009 roku odbędzie się IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego.

Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także burmistrz miasta Łomianki Pan Wiesław Pszczółkowski. Organizatorem jest Niepubliczna Szkoła Muzyczna o statusie szkoły publicznej w Łomiankach. Konkurs otwarty jest dla młodziutkich artystów w pięciu kategoriach wiekowych w przedziale od dziewięciu do osiemnastu lat. Przesłuchania odbędą się w następujących sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, fortepian na dwa fortepiany i duet fortepianowy na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu oraz duet instrumentalny (z towarzyszeniem fortepianu i bez) oraz zespół kameralny. Będziemy gościć więc przedstawicieli wielu rozmaitych specjalności instrumentalnych.

Komisja konkursowa po dokonaniu wstępnej selekcji merytorycznej dopuści do udziału w Konkursie młodych wykonawców – przedstawicieli szkół muzycznych z różnych regionów Polski, a także z zagranicy. W poprzednich edycjach konkursu gościliśmy przedstawicieli Estonii, Ukrainy, Białorusi, Portugalii, Rosji, Gruzji, Łotwy i dalekiej Islandii.

Do Jury zostali zaproszeni wybitni muzycy i pedagodzy, wśród nich najwybitniejsza polska pianistka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina, Profesor Akademii Muzycznej w Warszawie Pani Regina Smendzianka, która będzie pełnić rolę Honorowej Przewodniczącej Jury. W gronie Jurorów powitamy m.in.: profesora Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie Jerzego Romaniuka – wybitnego koncertującego na całym świecie pianistę, a także znakomitego wirtuoza Marka Drewnowskiego, skrzypaczkę Magdalenę Szczepanowską, wybitnych wiolonczelistów prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Hausenplasa i pierwszego koncertmistrz Filharmonii Narodowej w Warszawie Kazimierza Koślacza, któremu będzie towarzyszył w obradach sekcji zespołu kameralnego koncertmistrz Piotr Cegielski – wybitny skrzypek współpracujący z Nigelem Kennedy’m. Obowiązki jurorów pełnić będą również koncertującą pianistka i kameralistka Swietłana Dumanska-Pinkosz, znakomita skrzypaczka Agata Sapiecha, znawczyni muzyki dawnej. Także wybitni pedagodzy – metodycy, m.in. prof. Maria Niemira autorka ksiązki dla pianistów „Jak zdobyć, utrzymać i rozwijać technikę pianistyczną” oraz prof. Bożenna Akertowicz wspierać będą prace jurorów. Organizatorzy oczekują również przybycia jurorów z zagranicy. Czynione są starania o przyjazd profesorów z ośrodków, gdzie działał w przeszłości Juliusz Zarębski. Spodziewamy się przyjazdu profesor Konserwatorium Muzycznego z Petersburga, gdzie niegdyś studiował Mistrz Juliusz.

Wśród uczestników Komitetu Honorowego są przedstawiciele instytucji kulturalnych, Urzędu Miasta Łomianki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szkół muzycznych.

W kręgu muzyki Fryderyka Chopina
2009-02-17

2009 rok jest rokiem poprzedzającym jubileusz 200 lat urodzin wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Cały świat przygotowuje się do obchodów, wprowadzając do sal koncertowych coraz więcej muzyki wybitnego polskiego kompozytora.

1 marca w rocznicę 199 lat urodzin wielkiego Fryderyka w Sali Koncertowej na 300 miejsc w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach odbędzie się Koncert Chopinowski z udziałem znakomitego pianisty, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina w Warszawie Jerzego Romaniuka.

Jerzy Romaniuk jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Z. Drzewieckiego i prof. R. Smendzianki, a także podyplomowych studiów w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiegow Moskwie w klasie prof. J. Zaka i prof. E. Virsaladse. Należy obecnie do najwybitniejszych pianistów i chopinistów. Koncertuje na wszystkich kontynentach, prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych pianistów. Nagrywa płyty, współpracuje z BBC w Londynie, Radio Hilversum w Holandii, PR i TV i firmą DUX w Polsce. W jego repertuarze, oprócz utworów Fr. Chopina, znajdują się utwory Bacha, Scarlattiego, Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Schuberta, Liszta, Debussy’ego, Ravela…
Jerzy Romaniuk jest odznaczony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, a także Rektora Akademii Muzycznej im. F.Chopina.
Wieczorem w niedzielę wykona recital złożony z kompozycji Fryderyka Chopina.
Gośćmi Profesora będą muzycy związani z Łomiankami: Lucjusz Pinkosz – laureat Konkursu Pianistycznego we Francji, a także Duet w składzie Piotr Hausenplas (wiolonczela) i Swietłana Dumanska – Pinkosz (fortepian), którzy wykonają utwory Chopina.

Organizatorami Koncertu jest Niepubliczna Szkoła Muzyczna o statusie szkoły publicznej w Łomiankach we współpracy z Urzędem Miasta Łomianki. Koncert ten ma zainicjować cykl koncertowy „W kręgu muzyki Fryderyka Chopina”, który odbędzie się w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich szczególnie związanych z życiem Fryderyka Chopina. Muzykom stale towarzyszyć będzie znakomity fortepian koncertowy firmy „Schimmel” z kaliskiej fabryki „PianoEurope”. źródło: Niepubliczna Szkoła Muzyczna o statusie szkoły publicznej w Łomiankach
redakcja@lomianki.info

Koncert karnawałowy muzyków z Łomianek
2009-02-13

Niepubliczna Szkoła Muzyczna w Łomiankach oraz Lucjusz Pinkosz – dyrektor Szkoły – zaprasza na koncert karnawałowy.

W koncercie wezmą uczniowie: najmłodsi ze Szkoły I stopnia jak i bardziej zaawansowani z Gimnazjum Muzycznego. Podczas koncertu, który odbędzie się 15 lutego 2009 roku o godzinie 16 w Domu Kultury w Łomiankach, wystąpią również pedagodzy Szkoły.

PROGRAM KONCERTU:

1. Marysia Czok (klasa I skrzypce) ……. J.Ph.Rameau-Rigodon
2. Ida Rogowska (klasa I wiolonczela) ….L.van Beethoven – Oda do radości (Transkrypcja na wiolonczelę – duet)
3. Piano Duo Kacper i Julia Konopczyńscy (klasa 1 i III fortepian) …S.Majkapar – Andante
4. Maja Galuhn (klasa I fortepian) ……L.Mozart – Taniec a-moll
5. Nastasja Pinkosz (klasa III fortepian) ….R.Schumann – Śmiały jeździec, i na skrzypcach – Fr.Schubert – Polna różyczka
6. Kamil Laskowski (klasa IV fortepian) ….J.S.Bach – Menuet g-moll 7. Artur Pinkosz (klasa VI skrzypce), Staś Grocholski (klasa VI fortepian), Michał Otto (klasa VI fortepian) duety: St Moniuszko – „Gdybym ranny słonkiem”, „Bajka”
8. Rafał Wójcik i Katarzyna Gos (gimnazjum, wiolonczela) – Sonata wiolonczelowa
9. Karol Rybak (gimnazjum, fortepian) ….J.S.Bach – Sarabanda i Gigue z Suity francuskiej
10. Julia Stefaniak (klasa III młodzieżowa, śpiew) „Song for you”. akompaniament Sylwester Bacik (gimnazjum, fortepian)
11. Milena Wielgo (gimnazjum, skrzypce)………G.F.Telemann – Fantazja na skrzypce solo.
12. Joanna Olszewska I (gimnazjum, fortepian))…..Fr. Chopin – Cantabile

Pedagodzy:
1. Karolina Koślacz (wiolonczela) – C.Saint-Saens Łabędz
2. Magdalena Kisielińska (skrzypce) i Swietłana Dumanska-Pinkosz (fortepian) – „Meditation” z opery „Tais” i H.Wieniawski – „Mazurek”
3. Lucjusz Pinkosz (fortepian) Fr.Chopin – Walce cis-moll i h-moll
4. Jacek Subociałło (fortepian) – impresje jazzowe

źródło: Niepubliczna Szkoła Muzyczna w Łomiankach, Lucjusz Pinkosz
redakcja@lomianki.info

Dodaj komentarz